2106
Mediji > Saopstenje

Fojnica, 20. , 21. i 22.10.2011 godine

Sastanak Federalnog Ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica sa resornim Kantonalnim Ministartsvima/upravom/uredom

U organizaciji Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, u Fojnici je održan zajednički sastanak federalnog ministra Adila Osmanovića i resornih kantonalnih ministara, direktora Uprave HNK i šefa Ureda Posavskog kantona, nadležnih za raseljene osobe i izbjeglice, predstavnika Odbora za povratak Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, te predstavnika UNHCR-a Sarajevo i UZOPI u BiH.
Na sastanku je razmatrana problematika raseljenih osoba i povratnika u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Na ovom trodnevnom sastanku doneseni su slijedeći zaključci:

  1. 1. Izvršiti izmjenu, dopunu i usklađivanje postojeće Zakonske regulative na svim nivoima vlasti, da bi se u potpunosti realizirali ciljevi iz Revidirane strategije za provedbu Aneksa 7 DMS. 

  2. 2. U skladu sa prvim Zaključkom formirati Radnu grupu za izradu izmjena i dopuna Zakona iz oblasti raseljenih osoba i izbjeglica. U sastav Radne grupe imenovati predstavnike Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica i resornih kantonalnih Ministarstava.

  1. 3. Podržava se inicijativa federalnog ministra raseljenih osoba i izbjeglica da pored kantona (Kanton Sarajevo, ZE-DO kanton i BPK), koji su već donijeli Odluku o ostvarivanju prava iz osnova socijalne, zdravstvene i boračko-invalidske zaštite povratnika iz kantona na područje RS-a i ostali kantoni/Uprava/Ured pokrenu aktivnosti na donošenju ove Odluke, dok se ne usaglase Zakoni na nivou države Bosne i Hercegovine iz oblasti zdravstva, penziono-invalidskog osiguranja, socijalne zaštite i ostalih stečenih prava u mjestu raseljenja, kako bi povratnici bili motivisani da se vrate, prijave i nesmetano nastave koristiti prava u mjestima povratka.

  1. 4. Učesnici sastanka podržavaju da se poduzmu sve potrebne aktivnosti u cilju realizacije Zaključka Parlamenta BIH, da Vijeće ministara BIH osigura kreditno zaduženje BIH za završetak procesa povratka u iznosu od cca 500.000.000,00 KM.

  1. 5. Podržavaju se poduzete aktivnosti na pripremi i izradi Projekta „Podrška ugroženim korisnicima kolektivnih i alternativnih oblika smještaja (CEB) u cilju realizacije kreditnog zaduženja kod Razvojne banke Vijeća Evrope u iznosu od 40.000.000,00 EURA.

  1. 6. Podržava se zajednički projekat podsticaja privrednim subjektima kroz dodjelu grant i kreditnih sredstava Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica sa Razvojnom bankom Federacije BiH, te se očekuje da u 2012. godini i resorna kantonalna Ministarstva sufinansiraju ovaj projekat, a sve u cilju ekonomskog jačanja povratničkih zajednica.

  1. 7. Zahtjeva se od svih institucija vlasti kao i javnih preduzeća sa većinskim državnim kapitalom u BiH da dosljedno provode Odluku Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda prilikom zapošljavanja u organima vlasti i javnim preduzećima zbog postojanja znatnog odstupanja u primjeni, što negativno utiče na povratak.

  2. 8. U cilju realizacije projekata povratka potrebno je obezbijediti izdvajanja znatno većih  sredstava na svim nivoima vlasti. Preporuka je da Kantoni i Općine izdvoje sredstva u maksimalnom mogućem iznosu od Budžeta za tekuću godinu, za potrebe povratka. Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica uputiti će pismo premijerima kantonalnih Vlada, predsjedavajućim Skupština kantona i ministrima resornih kantonalnih Ministarstava/Uprava/Ured sa prijedlogom i preporukom da osiguraju u budžetima za 2012. godinu podršku povratku.

  3. 9. Konstatovano je da su dosadašnja izdvajanja sredstava kroz projekte humanitarne djelatnosti veoma značajna, te je potrebno i dalje nastaviti sa realizacijom ovakvih projekata.

  4. 10. Zadržati pažnju za dalje izdvajanje sredstava za povratak od strane međunarodne zajednice, kroz bilateralne kontakte ministra sa ambasadama zemalja i potencijalnim donatorima.

  5. 11. Zaključeno je da je dosadašnja saradnja sa nevladinim sektorom veoma dobra, te da se treba nastaviti kroz bolje korištenje potencijala i realizaciju zajedničkih projekata.   

  6. 12. Podržava se inicijativa Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica da se planiranje i realizacija projekata u funkciji povratka predvidi kroz zajedničke projekte i zajednička ulaganja Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, kantonalnih Ministarstava, općina i nevladinog sektora u planovima za 2012. godinu, uvažavajući princip projektnog i regionalnog pristupa.

  7. 13. U cilju rješavanja problema raseljenih osoba, povratnika i izbjeglica, potrebno je da nadležni organi iz kantona i općina zadrže i osnaže ljudske i tehničke resurse, kako bi se projekti iz ove oblasti realizirali na blagovremen način. 

  1. 14. Uspostaviti jedinstvenu evidenciju o povratnicima i njihovim potrebama na svim nivoima vlasti, kako bi se istim pružila pomoć na adekvatan način.

  1. 15. Obavezuju se resorna kantonalna Ministarstva/Uprava/Ured da redovno ažuriraju podatke o raseljenim osobama i povratncima, te da iste dostavljaju Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica.