Izdvojena / utrosena sredstva za povratak za Opstinu Kljuc
MONITORING POVRATKA
UKUPNI PODACI ZA OPĆINU KLJUČ
POVRATAK: Vratilo se 5.873 lica odnosno 1.765 porodica
OBNOVLJENO: Obnovljeno 4.153 i to 3.777 objekata putem donacija i 376 vlastitim sredstvima vlasnika
NEOBNOVLJENO: Za obnoviti 2.166 stambenih jedinica
TABELARNI PREGLED MONITORINGA POVRATKA ZA
OPĆINU KLJUČ
Općina Ključ |
Broj povratnika (lica) |
Br.povratničkih domaćinstava |
Br.obnovljenih objekata |
Br.neobnovljenih objekata |
UKUPNO |
5.873 |
1765 |
4153 |
2166 |
Današnja struktura stanovništva je slijedeća: 11.133 muškog i 11.160 ženskog spola ili ukupno 22.293 stanovnika, što je za 5.917 stanovnika manje nego prije rata. Izraženo u procentima to je 20,5% manje nego 1991 godine.
Starosna struktura stanovništva:
Preko 65 godina starosti ..........................1.908 stanovnika
Od 60-65 godina starosti..............................999 stanovnika
Od 50-60 godina starosti...........................2.060 stanovnika
Od 40-50 godina starosti...........................3.286 stanovnika
Od 30-40 godina starosti...........................3.680 stanovnika
Od 15-30 godina starosti...........................5.333 stanovnika
Od 8-14 godina starosti.............................2.690 stanovnika
Od 0-7 godina starosti...............................2.329 stanovnika.
Prirodni priraštaj je 45.
Stanovništvo je raspoređeno u 41 naseljeno mjesto iako je zvanično formirano 10 mjesnih zajednica. Najveći broj stanovnika nastanjen je u gradskom jezgru (ukupno 6.193) ostali stanovnici naseljavaju prigradska i seoska područja.
Veliki je broj nezaposlenih lica i u nesrazmjeri je sa brojem penzionera kojih je 1.178.
Socio-ekonomska situacija ove populacije je veoma teška, invalida je 120 i poroica poginulih boraca je 400. Procenat zaposlenih je nizak (2.107 je na Zavodu za zapošljavanje), a broj zaposlenih je 1.821. Stopa zaposlenosti je 12,3 % a nezaposlenosti 53%. Nema industrijskih kapaciteta za zapošljavanje radne snage. Fabrika furnira koja je zapošljavala 200-250 radnika krajem 2008 godine je prestala sa radom. Iz tog razloga velika je migracija mlađeg stanovništva i odlazak u veće centre.
Općina Ključ ima velike mogućnosti za razvoj poljoprivrede i velike resurse. Na prvom mjestu je proizvodnja mlijeka, mesa i uzgoj priplodnih junica. Danas se otkup mlijeka vrši svakodnevno sa 19 otkupnih mjesta i svake godine se povećavaju kapaciteti otkupa. Takođe su velike mogućnosti za razvoj plasteničke proizvodnje i proizvodnje zdrave hrane, te razvoj turizma.
Veoma hitno i neophodno je pružiti pomoć za 28 porodica koje su bez ekonomske sigurnosti a imaju mogućnosti bavljenja poljoprivredom. Potrebna im je pomoć: plastenici, motokultivatori, krupna stoka i građevinski materijal za štale (spisak porodica za intereventne potrebe je u arhivi Unije).
INFRASTRUKTURA - prioritetna područja za općinu Ključ:
- VELEČEVO-DUBOČANI
- Asfaltiranje stare ceste u Velečevu
- Izrada kanalizacione mreže na području mjesne zajednice Velečevo
- Nasipanje makadamskog puta od kraja asfalta do lokalnog mezarja D.Dubočani
- Vodosnadbijevanje naselja Rudenice - priključak na gradski vodovod
- Elektrifikacija dijela naselja Rudenice
- Asfaltiranje lokalnog puta Rudenice
- Trotoari u Velečevu kod škole
DONJA SANICA- Sanacija erozirane obale kod Mekića vira
- Kanalizacioni sistem mjesne zajednice
- Izgradnja javne rasvjete u naselju Botonjići
BILJANI- Kanalizacioni sistem mjesne zajednice
- Izgradnja trotoara uz regionalnu cestu R-407a
- Iizgradnja sportskog igrališta kod osnovne škole
- Rekonstrukcija društvenog doma
- Izgradnja kanalizacione mreže u centru mjesne zajednice (dvije kuće povratničke nisu priključene)
SANICA- Izgradnja malog školskog igrališta
- Izgradnj amosta na rijeci Sanici - Vrelo
- Izgradnja trotoara u ulici Oslobodilaca
- Kanalizacioni sistem mjesne zajednice
- Kanalizacioni sistem Donji Budelj
- Asfaltiranje:
- ulica Prkosa (dužina 600m i širina 4m)
- ulica Salke Konjevića (dužina 300m i širina 3m)
- ulica Trebunjska (dužina 150 m i širina 3m)
- ulica Hilme Šećirbegovića (pruga)
- lokalni put od mosta do vrela Sanice
- Izgradnja turističkih sadržaja na vrelu Sanice
- Rekonstrukcija nogometnog stadiona Omladinac (tribine, ograda, svlačionice)
- Rekonstrukcija ulične rasvjete u ulici Oslobodilaca
- Rekonstrukcija i izgradnja NN mreže
- Ulična rasvjeta u ostalim dijelovima mjesne zajednice
- Uređenje parkova u ulici Oslobodilaca
- Rušenje bespravno izgrađenih objekata.
Generalno za općinu Ključ po zvaničnim podacima općine tokom ratnih dejstava oštećeno je ukupno 6.338 objekata, putem humanitarnih organizacija sanirano je 1.800 a za sanaciju je ostalo još oko 2000 objekata.
Podaci monitora sa terena ukazuju:
Vratilo se 5.873 lica odnosno 1.765 porodica
Obnovljeno 4.153 objekata i to 3.777 putem donacija i 376 vlastitim sredstvima vlasnika
Za obnoviti 2.166 stambenih jedinica.
MZ SANICA i GORNJA SANICA
Prije rata živjelo je 3.500 stanovnika. Danas ih ima 2.700 od čega 1.370 lica živi u inostranstvu. Multietnička je mjesna zajednica. Vratilo se 60 domaćinstava ili 120 lica. Obnovljeno je 60 kuća a u toku je procedura za obnovu preostalih 50 kuća.
Povratak nije zabilježen u naseljima Tarbusi i Gornji Budelj gdje je prije rata živjelo 7 domaćinstava. Ta naselja nemaju ni struju a ni vodu.
Stanovništvo - radnosposobno do kraja prošle godine bilo je uglavnom zaposleno u fabrici furnira i šperploče i od tada im je prestao radni odnos. Rade uglavnom privatno.
MZ ZGON-CRLJENI
Vratilo se 56 porodica ili 168 lica srpske nacionalnosti. Obnovljeno je 196 kuća. Nije obnovljeno 4.
U slijedećim naseljima, prije rata živjeli Srbi, niko se od njih nije vratio, a to su: Ljubine (26 porodica), zaseok Ninići od 9 porodica ljeti boravi 1 porodica (3 člana) - nije obnovljena niti jedna kuća jer nisu imali status raseljenog lica a u fazi je rješavanje njihovog problema. I u zaseocima Nabudić (8 porodica), Kandići (5 porodica), Adžići (4 porodice) i Lakići (11 porodica) niko se nije vratio niti su im obnovljene kuće - ukupno 62 neobnovljene kuće.
Naselje Crljeni- vratilo se i stalno živi na području 30 porodica (158 lica). Obnovljeno je 95 kuća, nije obnovljeno 10.
Bošnjačko naselje Radić 9 objekata je djelimično sanirano (pokriveno, bez unutrašnjih radova) niko se nije vratio. Nemaju ni struju ni vodu.
Naselje Grabovi - 1 kuća je djelimično sanirana a 3 su još porušene. Niko se nije vratio. Nema ni struje ni vode.
Za mjesnu zajednicu Zgon-Crljeni specifičnost je :
Za dvoje povratničke djece nije bilo moguće obezbijediti prevoz do najbliže škole (16 km u jednom pravcu) pa su predstavnici ove mjesne zajednice u saradnji sa mjesnom zajednicom Sitnica u Republici Srpskoj obezbijedili im smještaj u kojem borave od ponedeljka do petka u naselju Pavići u R.srpskoj.
I drugo: U naselju Donje Ratkovo iBanjica 158 povratnika (30 porodica) živi u veoma teškim uslovima. Nakon pojave bruceloze na tom području , ostali su bez stada ovaca, nemaju prihoda da kupe nove (ili krave i da se uključe organizovan otkup mlijeka). Tkođe nemaju ni mehanizacije.Jedini izvor prihoda im je poljoprivreda jer niko od njih nema zaposlenje.
INFRASTRUKTURA
- Izgradnja kanalizacionog sistema u naselju Crljeni
- Dalekovod i NN mreža za povrat u Donje Sokolovo
- Vodosnabdijevanje Banjice
- Sanacija lokalnih puteva.
MZ BILJANI
Prije rata živjelo je 1.700 lica (0% Bošnjaci i 20% Srbi). Danas živi 400 domaćinstava ili 1.050 lica povratnika. 100 porodica srpske nacionalnosti nije se vratilo i nisu im obnovljene kuće. Za povratnike bošnjačke nacionalnosti obnovljeno je 400 kuća. Za obnovu ima još 50. Srbi prijeratni stanovnici nisu izrazili želju za povratkom i uglavnom žive u okolini Prijedora. Stanovnici radno-sposobni uglavnom su radili u fabrici furnira do kraja 2008 godine. Od tada se na zavodima za zapošljavanje i bave se uglavnom poljoprivredom i zanatskim poslovima. Ova mjesna zajednica ima potencijala za razvoj turizma i proizvodnju zdrave hrane. Svake godine u oktobru održavaju tradicionalnu manifestaciju „pekmezijadu“ sa preko 50 učesnika koja je sajamsko-prodajnog karaktera.
Stanovnici ove mjesne zajednice i mjesne zajednice Donja Sanica i Sanica rade zajednički na proizvodnji zdrave hrane i mlijeka. Imaju organizovan otkup mlijeka (Megle,Bihać).
MZ HUMICI
Do 1991 godine ovo područje je bilo multietničko (1348 Bošnjaka, 451 Srba, Jugoslovena 7, ostalih 12 i jedan Hrvat) i živjelo je 340 bošnjačkih porodica, 104 srpske i 1 Hrvat. Tokom ratnih dejstava nisu se svi stanovnici raseljavali - ostalo je 20 porodica u centrlnom dijelu Humića i u zaseoku Bešići. Do dans se vratilo 800 lica (220 porodica) bošnjačke nacionalnosti. Donacijama je obnovljeno za njih 148 kuća i vlastitim sredstvima oko 70.
Od prijeratne 104 srpske porodice nije se vratila ni jedna porodica niti obilaze svoja imanja. Oko 20 kuća je prodato a 84 kuća su još devastirane. Do sada su podnešena samo 2 zahtjeva za donaciju (jedna porodica dobila građevinski materijal i nije prihvatila, a druga porodica nije se više javljala jer nije imala status raseljenog lica.
INFRASTRUKTURA
- izgradnja prostorija mjesnog doma
- Kanalizacija - Humički potok
- asfaltiranje lokalnog puta Ključ-Humići i raskrsnice puta M5, skretanje za Humiće kod pilane.
ZAPOSLENOST:
Oko 80% radno-sposobnog stanovništva je zaposleno (najveći broj je visokoobrazovanih kadrova) i rade u općini, školi, domu zdravlja i ostalim javnim preduzećima i ustanovama. Ostalih 20% se uspješno bave stočarstvom i uključeni su organizovano u otkup mlijeka. Neophodna im je mehanizacija.
ŠKOLSTVO:
Djeca pohađaju četvororazrednu školu u Humićima a za više razrede obezbijeđen je organizovan prijevoz do najbliže škole.
MZ KLJUČ
U užem dijelu gradskog područja danas živi 6.193 građanina. Tokom ratnih dejstava raselilo se gotovo svo stanovništvo srpske nacionalnosti. Do danas se vratilo raseljenih 820 lica - 270 porodica građana Ključa svih nacionalnosti. Sanirano je 168 stambenih jedinica, a 27 je ostalo za sanaciju.
INFRASTRUKTURA
Rekonstrukcija vodovodne mreže viših dijelova Rejzovića
Zatvaranje otvorenog kanala „Bijeli potok“ dužine 30m u Ćurčićima
Premoštavanje „Ižnice“ na dijelu od stare pijace i zatvaranje iste od Doma kulture do gradske tržnice
Izgradnja odvoda od mezarja Rejzovići prema benzinskoj pumpi
Rekonstrukcija NN mreže: M.Rejzovići, Berberovo brdo, Bebići i Stari Grad
Izgradnja zaobilaznice I faza priključnica i dio tranzita
Sanacija željeznog mosta
Asfaltiranje i sanacija gradskih ulica (Braće Adžemović, Kurbalićka-Šehići, dječiji vrtić do izlaza na ulicu S.Filipovića i prilaznih ulica stambenim zgradama - ulica Branilaca BiH).
MZ VELAGIĆI
Mjesna zajednica sa većinskim bošnjačkim stanovništvom koji su do 1995 napuštali područje, a od 1995 godine područje napuštaju Srbi. Vratilo se 319 porodica (1050 lica). Obnovljeno je za porodice bošnjačke nacionalnosti 45 kuća. Vlastitim sredstvima obnovljeno je 376 stambenih jedinica (Bošnjaka). Za obnovu još ima 80 stambenih jedinica čiji su vlasnici Bošnjaci i 175 kuća za porodice srpske nacionalnosti (znatan broj stambenih jedinica čiji su vlasnici Srbi je prodat).
-Dio infrastrukture je urađen iz sredstava općinskog budžeta i vlastitim sredstvima građana. U naselju Kopjenica (povratnici Srbi) samo je djelimično sanirano vodosnadbijevanje.
-Neophodna je sanacija i asfaltiranje lokalnih puteva na dionicama Velagići - Postajre,Pudin Han-Jaruga, put Ponjir, Pudin Han-Vukovo selo, Hasići-Častovići.
-Sanacija NN mreže u naseljima: Postajre, Hasići, Nezići, G.Vojići, Častovići, Hadžići, Palina i dio Pudin-Hana.
-Odvoz smeća sa kompletnog područja.
Većina stanovništva bavi se poljoprivredom jer raspolažu bogatim stočnim fondom (preko 1.000 muznih krava). Imaju registrovana tri udruženja građana i veoma aktivno rade (jedno je udruženje poljoprivrednika). Naselja koja obuhvata mjesna zajednica Velagići su: Častovići, Palina, Hadžići, Pudin Han, Postajre, G. i D.Vojići, Laništa, Točna, Ponjir, D. i G.Ramići, Hasići, Nezići, Kopjenica, Kotarevac, grabovac. Udaljenost mjesne zajednice od grada je 5 km. Površina mjesne zajednice je 57,94 km².
MZ KAMIČAK
Mjesnu zajednicu Kamičak danas naseljava isključivo bošnjačko stanovništvo i ima 806 dtanovnika. Od toga je u statusu povratnika 550 lica (168 porodica). Obnovljeno je putem donacija 112 kuća, a za obnovu je ostalo 56.
Specifično: u naselju Peći obnovljena je i uređena mjesna crkva i groblje, ali se nivo od prijeratnih 292 lica (92 domaćinstva) nije vratio. Neobnovljeno je svih 92 kuće. Vlasnici povremeno dolaze u obilazak svojih posjeda. Najveći problem područja je nezaposlenost, školsto, zdravstvena i socijalna politika je u granicama zakonskih okvira.
INFRASTRUKTURA:
-izgradnja vodovoda u Donjem Kamičku
-rekonstrukcija Starog grada u Kamičku
- asfaltiranje lokalnog puta do džamije u Gornjem Kamičku
-izgradnja sportskog terena Kamičak.
MZ KRASULJE
Mjesna zajednica Krasulje je jednonacionalna sredina u kojoj živi bošnjačko stanovništvo. Na područje se vratilo 1.147 lica (242 porodice) koje su tokom rata bile raseljene.
Obnovljene su: 194 stambene jedinice putem donacija. Nije obnovljeno još 48 stambenih jedinica.
PRIORITETI- INFRASTRUKTURA:
- asfaltiranje lokalnih puteva u naseljima Stari Sejarići-Gromilići-Jamakovići
- izgradnja kanalizacionog sistema u naselju Han-Gromilići
- izgradnja sportskog terena „Ometaljka“ Krasulje
-javna rasvjeta.
PRIMJEDBE:
Na području naselja Rudenica II sanirano je 8 kuća od čega su 4 useljene
- Rudenica I - sanirano je 5 objekata u kojima niko ne živi. Nemaju priključenu električnu energiju i neophodno je nabaviti i ugraditi 15 stubova. Ostali dio naselja ima NN mrežu ali je potrebna kompletna rekonstrukcija.
- Na području Zelića Brda saniran je jedan objekat u kome žive dvije porodice ali bez električne energije.Potrebna izgradnja NN mreže u dužini od 600 metara.
- U naselju Gornji Budelj- sanirano 5 objekata u 4 stalno žive porodice.Na području egzistira farma ovaca sa pratećim objektima. Trebaju biti u prioritetu za rekonstrukciju NN mreže.
- Trafo područje „Zavolje 2“ saniran je jedan objekat u kojem niko ne živi jer nije priključena električna energija.
- Naselje Gornja Sanica - trafo područje Kesići sanirano je 6 objekata i 1 ikend kuća. Tri objekta su naseljena. Potrebna je rekonstrukcija NN mreže.
- Na području Sokolova u naselju Đukanovići sanirano je 5 objekata, jedan je stalno useljen a ostali samo tokom ljeta. Moraju se uzeti u prioritet za elektrifikaciju.
- U naseljima Perići i Kljajići sanirano je 8 objeata i mjesna crkva. Sedam porodica je uselilo u svoje objekte ali im je veliki problem elektrifikacija.
Izvor podataka za općinu Ključ:
► SO Ključ, Sekretari mjesnih zajednica
► Monitori UZOPI U BiH
Izdvojena / Utrošena sredstva za povratak u općini Ključ
Informacija o statusu zajedničkih projekata u 2011. godini
Prenos sredstava iz 2010. godine
Odlukom Komisije za izbjeglice i raseljena lica, iz sredstava za implementaciju Zajedničkih projekata je u 2010.godini za ovu opštinu odobreno /ugovoreno ukupno 112.850,00 KM, a od toga je u 2011 godinu preneseno 112.875,00KM ,ugovoreno 37 690,03 KM, i to za:
- individualne stambene jedinice (odobreno 75.000,00 KM a ugovoreno 0,00 KM)
- Elektrifikacija (odobreno 37.850,00 KM, ugovoreno 37 690,03 KM )
Naziv projekta |
Opis projekta |
Lokacija |
Namjena |
Planirano |
Odobreno |
Utrošeno |
Status projekta |
Napomena |
ZP10 |
Planirana gradnja 3 individualne stambene jedinice |
|
Individualne stambene jedinice |
|
75.000,00 KM |
|
U toku je dopuna dokumetacije za korisnike. Očekuju se radovi na terenu |
|
ZP10 |
7 priključaka na stambene jedinice |
MZ Donja Sanica, selo Botnići |
|
|
37.875,00 KM |
37 690,03 KM |
Radovi završeni. |
|
Informacija o statusu zajedničkih projekata u 2010. godini
Odlukom Komisije za izbjeglice i raseljena lica, iz sredstava za implementaciju Zajedničkih projekata je u 2010.godini za ovu opštinu odobreno ukupno 112.850,00 KM, a od toga je u istoj godini ugovoreno 37 690,03 KM, i to za:
- individualne stambene jedinice (odobreno 75.000,00 KM a ugovoreno 0,00 KM)
- Elektrifikacija (odobreno 37.850,00 KM, ugovoreno 37 690,03 KM )
Prenos sredstava iz 2009.godine
Iz zajedničkih sredstava odobrenih za 2009.godinu (ukupno 330.000,00KM / ugovoreno 4.176,90 KM) preneseno je u 2010.godinu, i to za individualne stambene jedinice.
Prenos sredstava iz 2008.godine
Iz zajedničkih sredstava odobrenih za 2008.godinu (ukupno 330.000,00KM / ugovoreno 268.058,00 KM) preneseno je u 2010.godinu, i to za :
- individualne stambene jedinice (odobreno 300.000,00 KM a ugovoreno 240.218,95 KM)
-Održivi povratak (odobreno 30.000,00 KM,ugovoreno 27.839,23 KM)
Naziv projekta |
Opis projekta |
Lokacija |
Namjena |
Planirano |
Odobreno |
Utrošeno |
Status projekta |
Napomena |
ZP10 |
Planirana gradnja 3 individualne stambene jedinice |
|
Individualne stambene jedinice |
|
75.000,00 KM |
|
U toku je dopuna dokumetacije za korisnike |
|
ZP10 |
Planirano 7 priključaka na stambene jedinice |
MZ Donja Sanica, selo Botnići |
|
|
37.875,00KM |
37 690,03 KM |
Tender poništen,očekuje se ponavljanje postupka |
|
ZP09 |
Gradnja 14 individualnih stambenih jedinica |
|
Individualne stambene jedinice |
|
300.000,00 KM |
4.176,90 KM |
B-180.000 KM |
|
ZP08 |
Planirana gradnja 7 individualnih stambenih jedinica |
|
Individualne stambene jedinice |
|
300.000,00 KM |
240.218,95 KM |
100% završeni radovi. |
|
ZP08 |
Izgradnja 1 puta |
Kopjenica-MZ Velagići |
Održivi povratak-komunalna infrastruktura |
|
30.000,00KM |
27.839,23KM |
Završeni radovi i |
|
a
Implementacija zajedničkih projekata u općini Ključ , finansiranih kroz Fond za povratak,MLJPI BIH
Informacija o statusu zajedničkih projekata u 2006.godini
Općina Ključ „ ZP06“
Naziv projekta |
Opis projekta |
Lokacija |
Namjena |
Planirano |
Odobreno |
Utrošeno |
Status projekta |
Napomena |
ZP06 |
Sanacija 21 individualne stambene jedinice |
|
Individualne stambene jedinice |
|
300.514,0 KM |
300.514,00 KM |
Završenost radova 100 %. Useljenost u stambene objekte 71 %. |
Općina sufinansirala projekat sa dodatnim iznosom sredstava od 2.975,28 KM. |