2106

Povratak u Opcini Breza

UKUPNI PODACI ZA OPĆINU BREZA


POVRATAK: Vratilo se 902 lica odnosno 243 porodice
OBNOVLJENO: Obnovljeno 758 stambenih objekta
NEOBNOVLJENO: Za obnoviti 69 stambenih jedinica.


TABELARNI PREGLED MONITORINGA POVRATKA ZA
OPĆINU BREZA


Općina Breza

Broj povrat
ika (lica)

Br.povratničkih domaćinstava

Br.obnovljenih objekat

Br.neobnovljenih objekata

Baljevac

-

-

8

-

Breza Grad

-

-

219

7

Bukovik

-

-

21

-

Gornja Breza

-

-

13

5

Koritnik

3

1

7

2

Mahala

-

-

155

2

Mahmutovića Rijeka

7

5

22

3

Prhnje

-

-

1

-

Slivno

-

-

49

2

Sutješica

2

1

11

3

Vardište

-

-

7

 

2

Vijesolići

-

-

9

-

Župča

890

236

231

38

UKUPNO

902

243

758

69


Općina Breza ima 14 formiranih mjesnih zajednica od kojih je u 8 bilo raseljavanja stanovništva.

MZ BREZA GRAD 
Nije bilo većeg raseljavanja ali je zbog ratnih dejstava bilo oštećeno 226 stambenih jedinica (ukupno prije rata bilo 310 stambenih jedinica). Do danas je obnovljeno 219 stambenih jedinica. Za obnovu ima još 7 stambenih jedinica. Porodice interno raseljenih lica - ukupno 7 (25 lica) žive kao podstanari i čekaju rekonstrukciju svojih kuća.
Problemi područja:
Nezaposlenost radno-sposobnih lica i nemogućnost zapošljavanja mladih. Na cijelom području općine Breza najveći broj zaposlenih je u rudniku  (oko 700 radnika) i kod privatnih poslodavaca (uglavnom uslužne djelatnosti). Grad ima 1.500 učenika u osnovnim i srednjim školama. U mjesnoj zajednici Breza Grad registrovano je 10 lica sa statusom socijalne potrebe, uglavnom starijih i bolesnih osoba, bez prihoda i korisnici su javne kuhinje Merhameta.
- Putna komunikacija - neophodno je asfaltiranje lokalnog puta u dužini 4 km. Potrebna je kompletna rekonstrukcija i primarne i sekundarne vodovodne mreže i rekonstrukcija kanalizacione mreže. Niskonaponska mreža- bez potrebe za rekonstrukcijom.

 MZ GORNJA BREZA
Prije rata živjelo je 150 porodica, nema povratničkih porodica ali je za domicilno stanovništvo rekonstruisano 13 kuća (uglavnom su kuće oštećenje uslijed granatiranja ili od starosti). Za obnoviti ima još 5 kuća.
Najveći problem mjesnog područja je vodovodna mreža. Neophodna kompletna rekonstrukcija primarnog i sekundarnog vodovoda u duini od 20km.
Napajanje električnom energijom otežano, česti su kvarovi zbog dotrajalosti drvenih vodova,  za rješenje problema potrebno je izmijeniti 20 stubova.
- Putna komunikacija -  dovršenje asfaltiranja lokalnog puta u dužini od 1 km, asfaltiranje puteva unutar naselja, dužina 1 km.
- Nezaposlenost - procenta radno-sposobnih je kao i i na svim ostalim područjima u BiH.

 MZ ŽUPČA
Broj stanovnika u ovoj mjesnoj zajednici po podružnicama je slijedeći : Centar-Župča 612 domaćinstava (1654 lica), podružnica Podgora 167 domaćinstava (427 lica), Vrbovik 158 domaćinstava (415 stanovnika) što ukupno iznosi 938 domaćinstava (2.496 lica).
Broj raseljenih lica po podružnicama Župča 68, Podgora 38, Vrbovik 158 raseljenih porodica.
Ukupno 264 raseljene porodice.
Vratilo se:
Župča - 63 porodice
Podgora - 16 porodica
Vrbovik - 158 porodica.
UKUPNO: 236 porodica ili 890 lica od čega
63 porodice Bošnjaka na područje centra Župče
15 porodica Bošnjaka na područje centra Podgore i jedna porodica srpske nacionalnosti
U Vrbovik se vratilo 158 porodica Bošnjačke nacionalnosti.
Broj porušenih i obnovljenih kuća po podružnicama:
Župča - porušeno 98 - obnovljeno 94
Podgora - 15 porušenih - obnovljenih 11
Vrbovik - 126 porušenih - obnovljenih 126
UKUPNO: - U toku rata porušeno 269
- obnovljeno 231
- za obnoviti 38 kuća.
PROBLEMI:
Učenici osmogodišnjih škola Podgora i Vrbovik nemaju organizovan prevoz do škole u centru Župče.
Vodosnabdijevanje: kompletno područje se snadbijeva vodom iz Mahmutović rijeke udaljene 14km i to je primarni vodovod, cijevi su dotrajale i veliki su gubici vode u zavisnosti od vremenskih prilika.
Sekundarni vod dužine 21 km star je preko 30 godina i neophodna je hitna rekonstrukcija. U ljetnom periodu zbog kvarova područje po deset dana nema vode.
Putna komunikacija- podružnica Podgora - potrebno je asfaltirati 2km puta, Vrbovik - asfaltirati 500 metara i centar Župče 4,5 km.
Rasvjeta - na cijelom području mjesne zajednice Župča. Neophodno je postaviti 104 rasvjetna tijela.
Kanalizacija - Na području podružnice Župča nije rekonstruisano 700 metara kanalizacione mreže, na podružnici Podgora 1 km i podružnici Vrbovik je u potpunosti rekonstruisana kanalizaciona mreža u dužini od 3 km.
Zaposlenost - Najveći broj radno sposobnih radi u rudniku Breza, ali veliki je procenat mladih koji nemaju zaposlenje.
U mjesnoj zajednici Župča imaju tri nedeminirana područja.

MZ KORITNIK
Nije bilo raseljavanja izuzev nekoliko porodica. Vratila se samo jedna hrvatska porodica (3 člana), kuća im nije bila oštećena i nije bilo potrebe za sanacijom.Ostali stambeni objekti su bili sa manjim oštećenjima i vlasnici su ih sami sanirali. Takvih je bilo 7 objekata i svi su sanirani. Za sanaciju je ostalo još 2 objekta.
Područje ima loše snabdijevanje vodom i neophodna je rekonstrukcija i primarne i sekundarne mreže u dužini od 31 km. Lokalni put u dužini od 5,6 km je u lošem stanju i neophodna je rekonstrukcija. Zbog dotrajalosti drvenih stubova elektromreže, potrebno je za cijelo područje izmjena 17 komada stubova.

MZ SUTJEŠICA 
Tokom rata raselilo se oko 20 porodica (50 lica) srpske nacionalnosti. Vratila su se samo 2 lica ili jedna porodica. Naseljavali su područja zaseoka Obradovići i Subotići. Kuće su prodate izuzev 3 koje su devastirane.
Inače, ovo područje je prije rata  naseljavalo 158 porodia sa većinskim bošnjačkim stanovništvom. Od posljedica granatiranja oštećeno je i sanirano 11 kuća, za sanaciju su ostale 3 (srpske) kuće.
Problem područja je vodosnabdijevanje vodom dijela sela Gornja Smrekovica, sanacija puta u dužini 2km puta na dijelu Gornja i Donja Smrekovica i spajanje sa Ptičijom ulicom.
Elektrosnabdijevanje je loše i neophodna je izmjena 28 drvenih stubova (nabavljeni su ali nisu izmijenjeni).

MZ VARDIŠTE
Nije bilo raseljavanja stanovništva ali uslijed ratnih dejstava oštećeno je 19 kuća. Izvršena je sanacija na 12 objekata, a još je oštećeno 7.
Područje ima loše snabdijevanje vodom i potrebna je rekonstrukcija vodovodne mreže u dužini od 10km.
Elektrosnabdijevanje otežano i treba izmijeniti 12 drvenih prenosnih stubova koji su dotrajali.
Putna komunikacija, zdravstvo, školstvo - u redu. Problem:  velika stopa nezaposlenosti mladih.

MZ BUKOVIK
Nije bilo raseljavanja ali je oštećena 21 kuća i sva su oštećenja sanirana.
PROBLEMI:
- Potrebna rekonstrukcija vodovodne mreže u dužini od 13 km.
- Izmjena 7 dotrajalih drvenih stubova za NN mrežu
- Rekonstrukcija puta u dužini od 1,4 km.

 MZ BALJEVAC 
Prije rata je živjelo 150 porodica. Dio porodica je u trećim zemljama, a ostali se nisu raseljavali. Od ratnih dejstava oštećeno je 8 kuća i sve su obnovljene. Područje ima probleme sa vodosnabdijevanjem i potrebna je sanacija vodovodne mreže u dužini od 17km i rekonstrukcija puta u dužini od 1km.

MZ VIJESOLIĆI 
Nema povratnika, nije bilo raseljavanja. Od ratnih dejstava bilo je oštećenja na 9 objekata i sanirani su. Od infrastrukture neophodno je:
- rekonstrukcija mjesnog vodovoda u dužini od 3km,
- rekonstrukcija makadamskog puta u dužini od 1km.

MZ PRHNJE 
Živi 50 domaćinstava, nije bilo raseljavanja, bila je oštećena 1 kuća i obnovljena je.
Mjesni vodovod u dužini od 3 km neophodno je rekonstruisati i nasuti put u dužini od 500 metara.

MZ SLIVNO 
Nije bilo raseljavanja. Preko 50 kuća uslijed granatiranja je oštećeno. Obnovljeno je 49. Dvije kuće treba obnoviti. Imaju 15km nerekonstrisanog mjesog vodovoda. Nije izvršena rekonstrukcija 1,5 km puta. Loše snabdijevanje električnom energijom - neophodno izmijeniti 60 drvenih prenosnih stubova jer su dotrajali.

MZ MAHALA 
Prije rata imala 1.135 stanovnika. Mlađi stanovnici su se odselili u treće zemlje. Tokom rata nije bilo raseljavanja ali je oštećeno 157 kuća od kojih je sanirano 155 što znači da je za sanaciju ostalo još dvije jedinice.
Područje ima loše snabdijevanje vodom i neophodna je rekonstrukcija vodovodne mreže u dužini od 17km i rekonstrukcija puta u dužini od 1,7 km.

MZ MAHMUTOVIĆ RIJEKA 
Živjele su prije rata 62 porodice. Od ratnih dejstava oštećeno je 25 kuća. Sanacija je izvršena na 22 objekta, a 3 su ostala za opravku. Karakteristika područja je da još imaju 15 lokacija pod minama.
Od ostalih infrastrukturnih problema je loš put u dužini od 2,5 km. Danas se povratak bilježi u naselju Nasići. Ukupno u tom naselju stalno živi 5 porodica (7 članova) hrvatske nacionalnosti, a ostali prijeratni stanovnici dolaze povremeno.
Za područje općine Breza potrebno je naglasiti da se još uvijek nalaze naseljene 22 porodice (55 lica) koje imaju status raseljenih osoba sa drugih područja BiH (Srebrenica-3 porodice, Višegrad - 3 porodice, Sokolac - 5 porodica, Zvornik - 1 porodica, Vlasenica 1 porodica, Milići 2 porodice, Lopare 1 porodica, Bratunac 2 porodice, Brčko Distrikt 1 porodica i 3 porodice interno raseljene iz Breze).
Za njih još nisu obnovljene njihove prijeratne stambene jedinice. Nalaze se na evidenciji Centra za socijalni rad Breza.

UKUPNI PODACI za općinu Breza:
Vratilo se 902 lica (243 porodice)
Obnovljeno je 758 kuća
Nije obnovljeno 69 kuća.
Nije rekonstruisano 210km vodovodne mreže
- nije rekonstruisana NN mreža - izmjena 189 dotrajalih drvenih stubova
- potrebna sanacija 25 km lokalnih puteva
- potrebno deminiranje 18 minskih lokacija
U Centru za socijalni rad stalnu mjesečnu novčanu nadoknadu u visini od 98KM prima ukupno 12 lica a to su žene preko 60 godina strosti koji nemaju bliskih srodnika i koji nemaju bilo kakve prihode. Iz kategorije raseljenih lica i povratnika u centru nije evidentiran primalac pomoći.
U Zavodu za zapošljavanje Breza evidentirano je 1825 nezaposlenih lica (nemaju izdvojenu kategoriju povratnika ili raseljenih lica). Do sada su provodili slijedeće programe zapošljavanja:
- u julu mjesecu 2009 godine u saradnji sa Federalnim Zavodom za zapošljavanje provodi program za zapošljavanje lica iz kategorije povratnika;
-u junu, takođe sa Federalnim zavodom proveli program zapošljavanja nezaposlenih lica starosti do 30 godina, bez uspjeha jer niti jedan poslodavac nije izrazio potrebu za zapošljavanje takvih lica;
- treći program je u toku (30.09.2009g. objavljen javni poziv) za zapošljavanje civilnih invalida sa invaliditetom od 60-100% koji finansira PIUSESER;
- program zapošljavanja Romske populacije proveden bez uspjeha, niti jedan poslodavac nije podnio zahtjev za potrebe zapošljavanja te kategorije.Ni Javno komunalno preduzeće  nije reagovalo u tom smislu.

Izvor podataka za općinu Breza:
► Zavod za zapošljavanje, Centar za socijalni rad, Sekretari mjesnih zajednica
► Monitori UZOPI U BiH

Izdvojena / utrošena sredstva za povratak u Općini Breza

2012
--> Izdvajanje javnih sredstava u 2012. godini
Istraživanje i obrada podataka je u toku...
2011
--> Izdvajanje javnih sredstava u 2011. godini
Na osnovu do sada prikupljenih podataka nisu zabilježena izdvajanja javnih sredstava za ovu namjenu.
2010
--> Izdvajanje javnih sredstava u 2010. godini
Na osnovu do sada prikupljenih podataka nisu zabilježena izdvajanja javnih sredstava za ovu namjenu.
2009
--> Izdvajanje javnih sredstava u 2009. godini
Istraživanje i obrada podataka je u toku...
2008
--> Izdvajanje javnih sredstava u 2008. godini
Istraživanje i obrada podataka je u toku...
2007
--> Izdvajanje javnih sredstava u 2007. godini
Na osnovu do sada prikupljenih podataka nisu zabilježena izdvajanja javnih sredstava za ovu namjenu.
2006
--> Izdvajanje javnih sredstava u 2006. godini
Na osnovu do sada prikupljenih podataka nisu zabilježena izdvajanja javnih sredstava za ovu namjenu.